گزیده ای از متن کتاب بهداشت ازدواج در اسلام - تألیف مرحوم دکتر صفدر صانعی

ژنتیک (وراثت) و اسلام

اسلام در چهارده قرن پیش به بشر دستور داده است که برای بهبود نسل و برقراری افراد شایسته به این نکته توجه شود که صفات پدر و مادر به اولاد منتقل میشود.

رسول خدا در این باره فرمودند:بنگر فرزند خود را کجا قرار میدهی که خون (ژن) تأثیر خود را باقی می گذارد.

حضرت علی (ع) فرمودند:  ملکات پسندیده و اخلاق خوب دلیل وراثت های (ژن) پسندیده انسان است.

رسول خدا فرمودند:برای نطفه های خود محل مناسب انتخاب کنید و از اشخاص هم شأن خود زن بگیرید و به آنها زن بدهید.

و اما دانشمندان ثابت کرده اند عصبانیت مادر پیش از به دنیا آمدن فرزند ممکن است به نیروهای حیاتی جنین صدمه وارد سازد تاکه او را به یک موجود عصبی مبدل کند- به این نکته باید پی برد که تا چه اندازه مادران باردار باید از اندیشه های ناگوار و غم و اندوه و غصه دوری کنندو صفا و آرامش خاطر خود را نگهدارند (ما و فرزندان ما صفحه 27).

اسلام برای پاکی نسل تمام مراقبتهای لازم را در امر زناشوئی به کار برده و در پیوند اولیه به جهات اخلاقی زن و مرد توجه کرده است و مردم را علاوه بر اینکه از ازدواج با افراد ناصالح (دیوانه میگسار – علیل المزاج و غیره) منع کرده است در مقام مشورت و راهنمائی ازدواج با زنان بد اخلاق را نیز  جایز نمیداند.

پزشکان امراض روحی عقیده دارند که 66 درصد از کودکان مبتلا به امراض روحی بیماری را از والدین به ارث برده اند و چنانچه مادری بی عیب و سالم باشد کمتر کودکش مبتلا به امراض روانی میشود پس اگر زنی بخواهد فرزندی شاداب و سالم از نظر قوای عقلی داشته باشد باید قبل از تولد کودک در فکر سلامتی خود باشد.

 


برچسب‌ها: ژنتیک, وراثت, فرزند, بهبود نسل, نطفه
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم خرداد ۱۳۹۲ساعت 23:19  توسط علی بشیری لمجیری  |